Ciekawostki

Czy lubimy bajki?

Pewnego razu, była sobie kobieta, która miała już dość życia w jednym miejscu. Kobieta zaczęła myśleć o podróżach. Kiedy jednak zwierzyła się ze swoich myśli

Pewnego razu, była sobie kobieta, która miała już dość życia w jednym miejscu. Kobieta zaczęła myśleć o podróżach. Kiedy jednak zwierzyła się ze swoich myśli innym kobietom, o wiele starszym od siebie, one orzekły, że jest niemądra i nieodpowiedzialna, ponieważ chce jeździć po świecie zamiast zostać w jednym miejscu i szukać już męża. Tymczasem młoda kobieta nie chciała jeszcze mieć męża. Oczywiście, pragnęła stać się jedną z osób szczęśliwej rodziny, pragnęła ją tworzyć, mieć dzieci, męża, jednak jeszcze nie teraz.

Był sobie też młody mężczyzna, który chciał podróżować po świecie. On także jeszcze chciał zobaczyć wiele miejsc, zanim się ożeni. On także powiedział o swoich zamysłach starszym mężczyznom i kobietom. Zarówno mężczyźni jak i kobiety powiedziały mu, że powinien, jak najbardziej, wyruszyć w podróż, zanim się jeszcze ożeni.

bajki

Gdzie tu jest morał, a raczej: gdzie sprawiedliwość? Dlaczego kobieta i mężczyzna są inaczej traktowani? Taka bajka ma miejsce każdego dnia, w każdym z miast Polski i całego świata. Niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w Europie, w Stanach czy w Afryce. Kobieta i mężczyzna są inni, ale są też traktowani odpowiednio inaczej.

Kobieta i mężczyzna, nawet jeżeli sądzą, że istnieje dla nich jakieś miejsce w społeczeństwie, zależne od ich płci, i tak są postawieni w przeciwległych krańcach linii (o ile istniałaby wyimaginowana linia, środek czegoś, co dzieli).

Kobieta jest od domu, mężczyzna jest od łowów. Kobieta jest ma zajmować się dzieckiem, mężczyzna ma zarabiać pieniądze na utrzymanie rodziny. Stereotypy, jednak w pewien sposób chroniące kobietę. Z tym, że nie powinno się jej w taki sposób chronić, jeśli ona sobie tego nie życzy. Pamiętajmy, że nie każda kobieta chce być w domu, chce iść na urlop. Czasami to mężczyzna bierze urlop, aby zająć się dzieckiem. Jednak kobieta także ma potrzebę bycia z maluchem, opieki nad nim, spędzania czasu z własnym dzieckiem, i ta potrzeba jest być może mocniejsza u nich, niż u mężczyzn.

Pamiętajmy, że tak jak są różni mężczyźni, są różne kobiety. Niektóre cechy kobiece można rozciągnąć na całą populację kobiet, jednak będą to tylko pewne cechy i w dodatku będzie zawsze istniało ryzyko nieścisłości. Nawet, jeśli np. wrażliwość, to cecha typowo kobieca, to istnieje wszak duża liczba kobiet, które są mniej wrażliwe od innych, i istnieje duża liczba mężczyzn, którzy są wrażliwsi od innych mężczyzn, a nawet bardziej wrażliwi od niektórych kobiet.

Na jakiej podstawie więc różnicuje się mężczyznę i kobietę? Czy chodzi właśnie o to, że każda z dwojga płci ma pewne cechy przeważające? Być może, ma to kluczowe znaczenie. Mężczyzna, łowca bawołów, kobieta niańcząca dzieci. Ale równocześnie: kobieta, mocna psychicznie, mężczyzna o słabej psychice. Czy tu także nie ma jakiegoś stereotypu? Jednak wiele badań wykazało, że mężczyzna rzeczywiście inaczej reaguje na trudne sytuacje i mniej sobie z nimi radzi.

Każda historia jest inna, każdy człowiek jest inny, niezależnie od tego, czy jest mężczyzną czy kobietą. Dlatego, nie twórzmy stereotypów, które nie mają żadnego sensu, ale patrzmy ka każdego człowieka, jak na nowe stworzenie, które jest jedyne w swoim rodzaju, mimo, że ma cechy mężczyzny lub kobiety.
ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy