Ciekawostki Zdrowie

Gdy bolą plecy

W większości przypadków oznacza to problemy z kręgosłupem, który może być przeciążony lub może powodować bóle na przykład przy schylaniu i innych czynnościach, co wskazuje

W większości przypadków oznacza to problemy z kręgosłupem, który może być przeciążony lub może powodować bóle na przykład przy schylaniu i innych czynnościach, co wskazuje ewidentnie na zmiany zwyrodnieniowe. Na takie stany szczególnie narażeni są pracownicy fizyczni, podnoszący lub dźwigający różne ciężary, albo kobiety, które chodzą często na wysokich obcasach.

054088b.JPG

Naturalnie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc warto zawczasu zadbać o naturalne wygięcie kręgosłupa, czyli o postawę jak najbardziej możliwie wyprostowaną. Jeśli jednak bóle już występują, warto stosować inne, bardzo proste i stosunkowo banalne czynności, które mogą nam ulżyć w cierpieniu. Przede wszystkim będzie to zrzucenie nadwagi czy spanie na płaskim, w miarę twardym podłożu. Głowę najlepiej jest położyć w takim przypadku od razu na materacu, a jeśli już musimy spać na poduszce, to wskazane, by była ona jak najbardziej płaska i nie za wysoka. Przyda się również rozgrzewająca kąpiel z olejkami aromatycznymi, na przykład eukaliptusowymi, jałowcowego lub tymiankowego albo masaż z użyciem przeciwbólowych maści lub innych żeli (np. zeel T, deep relief, naproxen). Idealne również jest pływanie, które wzmacnia mięśnie grzbietu oraz wszelkie więzadła.
Marta Akuszewska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy