Wiadomości branżowe

GUS podsumował sytuację na rynku pracy

GUS podsumował sytuację na rynku pracy
Spadek bezrobocia oraz wzrost wynagrodzeń – tak w skrócie można podsumować polski rynek pracy w ubiegłym roku.Liczba bezrobotnych w roku 2014 zmalała. W grudniu bez pracy pozostawało 11,5% społeczeństwa, czyli o 2% mniej niż 12 miesięcy wcześniej. Trzeba przy tym pamiętać, że poziom bezrobocia w ciągu roku jest zależny od sezonowych wahań – w niektórych okresach kalendarzowych zapotrzebowanie na pracowników z części sektorów gospodarki jest większe niż w innych.Najwyższe bezrobocie w 2014 r. odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, natomiast najniższe – w śląskim, wielkopolskim i mazowieckim. Wynika to z poziomu rozwoju poszczególnych regionów.Całkiem dobrze wypadła kwestia wynagrodzeń. Zarobki wzrastały szybciej, niż zakładano. Mieliśmy przy tym do czynienia z deflacją. Długotrwały spadek cen na rynku przełożył się na wzrost siły nabywczej pieniądza – za tę samą kwotę mogliśmy kupić więcej towarów i usług. „Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w całej gospodarce za dziewięć miesięcy ubiegłego roku wyniosło 3805

Teaser

Spadek bezrobocia oraz wzrost wynagrodzeń – tak w skrócie można podsumować polski rynek pracy w ubiegłym roku.

Liczba bezrobotnych w roku 2014 zmalała. W grudniu bez pracy pozostawało 11,5% społeczeństwa, czyli o 2% mniej niż 12 miesięcy wcześniej. Trzeba przy tym pamiętać, że poziom bezrobocia w ciągu roku jest zależny od sezonowych wahań – w niektórych okresach kalendarzowych zapotrzebowanie na pracowników z części sektorów gospodarki jest większe niż w innych.

Najwyższe bezrobocie w 2014 r. odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, natomiast najniższe – w śląskim, wielkopolskim i mazowieckim. Wynika to z poziomu rozwoju poszczególnych regionów.

Całkiem dobrze wypadła kwestia wynagrodzeń. Zarobki wzrastały szybciej, niż zakładano. Mieliśmy przy tym do czynienia z deflacją. Długotrwały spadek cen na rynku przełożył się na wzrost siły nabywczej pieniądza – za tę samą kwotę mogliśmy kupić więcej towarów i usług. „Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w całej gospodarce za dziewięć miesięcy ubiegłego roku wyniosło 3805 zł, z kolei w sektorze przedsiębiorstw – 3980 zł, z tym że obliczono je już za cały rok” – mówi serwisowi infoWire.pl Artur Satora z Głównego Urzędu Statystycznego.

W roku 2014 wzrosły w stosunku do poprzednich 12 miesięcy także renty (o 3,3%) i emerytury (o 3,7%). „Nawet gdyby tak się nie stało, wartość tych świadczeń byłaby większa w porównaniu do 2013 r. Wynika to z utrzymującej się deflacji” – komentuje ekspert.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Staż czyli dobry początek zawodowej kariery

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy