Wiadomości branżowe

Polska gospodarka nabiera tempa – poziom PKB wzrasta

Teaser

Rok 2014 był dobry dla polskiej gospodarki – według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 3,3% w stosunku do roku poprzedniego.

Dla porównania wzrost PKB w roku 2013 wyniósł 1,7%, więc są powody do zadowolenia. „To bardzo dobry wynik. Pamiętajmy, że Polska jako jeden jedyny kraj utrzymała tak długo, nawet w okresie kryzysu, dodatni wzrost PKB. Jest to wyjątkowa sytuacja” – ocenia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Artur Satora, rzecznik prasowy GUS.

„Bardzo duże znaczenie dla przyrostu PKB miały spożycie oraz nakłady inwestycyjne, które po pewnym okresie załamania znów zaczęły dawać znać o sobie i osiągnęły dość wysoki wzrost” – wyjaśnia rozmówca.

Pracownicy GUS obliczyli ponadto dynamikę PKB w województwach za rok 2013 (nie są to szacunki ostateczne). „Najlepsze przyrosty PKB osiągnęły województwa podkarpackie, wielkopolskie i podlaskie, z tym że w tym pierwszym i trzecim wynikało to z dość niskiej bazy w roku 2012” – mówi Artur Satora. Najsłabsze wyniki uzyskały natomiast województwa śląskie i świętokrzyskie. W przypadku tego ostatniego mamy do czynienia ze spadkiem PKB w porównaniu z rokiem poprzednim.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy