Ciekawostki

Zmiana klimatu jest groźna dla Rafy koralowej

Jeszcze do niedawna wielu ludzi sądziło, ze ocieplenie klimatu to jakaś bajka science fikcjon. Teraz, kiedy widzimy, ze temperatury gwałtownie wzrastają, lata są upalne a zimy prawie nie ma, kiedy topią się lodowce przyroda w takiej postaci, a jakiej jest teraz ginie, globalne ocieplenie zaczęło naprawdę straszyć. Nie jest to już bajka, ale coś, czego właśnie jesteśmy świadkami.

afy koralowej  Rfy koralowej  Ray koralowej  Raf koralowej  Rafykoralowej

Jeśli klimat się zupełnie zmieni, co już zaczęło następować i posuwać się coraz szybciej, wiele cudów przyrody zniknie bezpowrotnie. Organizacja obrońców przyrody WWF ostrzega przed tym. Między innymi zagrożona jest Wielka Rafa Koralowa. Ostrzeżenie to nie jest puste, ponadto zbiega się z raportem naukowców którzy spotkali się w Brukseli.

Raport przygotowywany jest co sześć lat i zajmuje się tym Międzyrządowy Zespół do Spraw Zmian Klimatu (IPCC). II część raportu dotyczy właśnie konsekwencji, jakie spowoduje ocieplenie klimatu. Ucierpią zarówno zwierzęta, jak i rośliny, w efekcie czego najbardziej pokrzywdzony będzie też sam człowiek.

Raport pokazuje naprawdę drastyczne konsekwencje. Głownie w Chinach i Indiach ludzie mogą umierać z głodu, ponieważ tam właśnie rośliny stanowią główne pożywienie.

Mogą wyginąć wszelkie zwierzęta, zarówno duże jak i małe, łącznie. Zagrożone będą też pustynie, od Chihuahua po Amazonię mogą wyginąć wszelkie cuda przyrody. Rozwiązaniem może być zredukowanie emisji gazów cieplarnianych – to może dać nadzieję na na zatrzymanie całkowitego zniszczenia przyrody.

WWF nawołuje do tego, aby każde z państw rozpoczęło działania, które będą przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia lub które je zatrzymają. Eksperci zebrani w Brukseli ostrzegają przed zagrożeniem jeszcze większym głodem w Afryce niż do tej pory. Oprócz tego, skutki ocieplenia to podwyższenie poziomu mórz i topnienie himalajskich lodowców które zasilają wielkie rzeki Azji.

Nawet najdłuższej rzece w Chinach, Jangcy, grozi brak wody. Oprócz tego jest wiele innych zagrożonych rzek. Są to Mekong, Saluin oraz Ganges w Azji, La Plata w Ameryce Południowej a także Rio Grande.

Wielkiej Rafie Koralowej w Australii mogą obumrzeć koralowce – a to jest spowodowane podwyższeniem temperatury wód. Oprócz tego zagrożonych jest sześć gatunków żółwi morskich w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – tam podniesienie się poziomu morza zniszczy plaże lęgowe. Trzeba dodać, że 6 jest liczbą tragiczną w tym przypadku, ponieważ wszystkich gatunków jest tam tylko 7. Zatem jeśli przetrwa jeden gatunek, to będzie cud.

Jeżeli nadal będzie utrzymywała się tak wysoka temperatura, to będzie to zagrożeniem wiecznie zielonym lasom waldiwijskim w Chile i Argentynie, które są bardzo zróżnicowane florystycznie. Rosną w nich endemiczne wielkie drzewa alerce podobne do modrzewi, które dożywają 2-3 tys. lat.

Lasy w Amazonii, które są siedliskiem 40 tysięcy gatunków roślinnych i 427 ssaków, mogą zamienić się w sawannę.

Na Arktyce jest jeszcze gorzej – tam ocieplenie klimatu klimatu przebiega dwukrotnie szybciej i wśród potencjalnych ofiar mogą być dzikie łososie u wybrzeży Alaski.

W Azji zagrożony będzie rejon Sundarban, gdzie jest największy na świecie kompleks lasów namorzynowych, które porastają delty Gangesu, Brahmaputry i Meghny. Sundarban słynie z obfitej fauny, na którą składa się m.in. 260 gatunków ptaków, tygrysy bengalskie oraz krokodyle morskie i pytony indyjskie.

Zanim więc zrobimy coś, co zanieczyści środowisko, zastanówmy się dan tym. Jeśli jedziesz gdzieś samochodem, zastanów się wcześniej czy rzeczywiście musisz nim właśnie jechać. Być może masz inne, tańsze rozwiązanie, które nie powoduje takiego zanieczyszczenia środowiska jak rower. Jeśli budujesz dom, być może lepiej jest skorzystać z energii słonecznej, niż emitować tyle zanieczyszczeń do środowiska. Właściwie każda dziedzina życia może być traktowana energooszczędnie. Tylko najgorsze jest to, że pojedynczy człowiek nie czuje się odpowiedzialny za świat i środowisko. Wolimy winę zrzucać na duże fabryki, które najbardziej zanieczyszczają atmosferę, niż przyznać się do tego, że każdy z nas robi to samo, tyle, ze na mniejszą skalę. Jeśli jednak zbierze się wszystkich tych ludzi, okaże się, że produkujemy mnóstwo zanieczyszczeń i to właśnie każdy z nas szkodzi środowisku i w sposób nieodwracalny, niszczy je.
ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #google   #jest   #nale   #równie   #tym