Ciekawostki

Zmieniająca się przestrzeń publiczna

Podstawowa definicja wyjaśnia, iż do przestrzeni publicznej należą wszystkie te tereny, z których nieodpłatnie korzystają mieszkańcy miast i miejscowości. Należą wobec tego do niej nie tylko ulice czy chodniki, ale także parki, skwery oraz budynki stanowiące własność publiczną. Szersza definicja przestrzeni publicznej uwzględnia również zabudowania, będące w własności prywatnej, wykorzystane jednak przez masowych użytkowników, udostępniane do użytku publicznego, czyli centra handlowe, galerie czy kina.

Z przestrzeni publicznej codziennie korzystają miliony Polaków, mniej lub bardziej zadowolonych z jej wyglądu, użyteczności czy stanu jakości. Mimo wielu zaniedbanych jeszcze miejsc, można jednak dostrzec spore zmiany. Bezdyskusyjnie przestrzeń publiczna pięknieje. Najłatwiej jest to dostrzec przejeżdżając przez miasta czy mniejsze miejscowości, natrafiając na trwające remonty czy renowacje. Co roku publikowane są również rankingi najładniej, najbardziej funkcjonalnie zrealizowanych inwestycji.

Co faktycznie się zmienia?

Największą część budżetów przeznaczonych na inwestycje pochłaniają remonty istniejących dróg, przebudowy niefunkcjonalnych skrzyżowań, budowy nowych tras.

Spore zmiany pojawiają się również w centrach miast. Remonty rynków, głównych trakcji turystycznych w miastach sprawiają, że chętnie odwiedzane przez turystów miejsca stają się nie tylko ładniejsze, ale także bardziej funkcjonalne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, nowoczesne. Doskonałym przykładem takich działań jest np. remont krakowskiego rynku czy słynnej sopockiej ulicy Monte Casino.

Wraz z remontami dróg czy centralnych punktów miasta, odnawiane są również tereny rekreacyjne w miastach, pojawiają się nowe ośrodki sportowe.

Zmiany dotyczą również parków, placów i skwerów w centrach miast. Pojawiają się nowe pasy zieleni, nowe ławki czy drobne elementy przestrzeni publicznej – stojaki na rowery, słupki ochronne, oznaczenia.

Utrudnienia

Wielkie place budowy w centrach miast, objazdy i remonty dróg to największa bolączka użytkowników przestrzeni publicznej. Mieszkańcy miast skarżą się na korki i objazdy zmuszające do dłuższych i utrudnionych podróży. Uciążliwe zmiany w orientacji ruchu oczywiście nie napawają optymizmem, ale może czasami warto zacisnąć zęby w oczekiwaniu na efekty końcowe remontów?

Profity

Oczywiście największe korzyści wynikające z trwających renowacji i remontów mają mieszkańcy. Nowa infrastruktura, to oczywiście lepsza jakość życia.

Jednak nie tylko mieszkańcy zyskują na trwających zmianach. Zyskują również zleceniobiorcy, firmy budowlane, producenci wyposażenia. Zlecenie z gmin czy miast to zwykle spory zastrzyk dla firm specjalizujących się w tego typu realizacjach.

„Rzeczywiście na rynku budowlanym pojawia się sporo realizacji związanych z renowacją czy przebudową przestrzeni miejskiej. My również dostrzegamy ruch.” tłumaczy Andrzej Jalowski, z firmy Andros specjalizującej się produkcji oznakowań poziomych i pionowych.

Miasta i gminy zmieniają się diametralnie. Pojawiają się nowe inwestycje, zaniedbane do tej pory miejsca zmieniają się już na pierwszy rzut oka. Chwilowe utrudnienia, zmiany tras są może uciążliwe, ale warto czekać na efekty, bo to dla nas czysta korzyść.
Z: http://www.biuroprasowe.pl/zmieniajaca-sie-przestrzen-publiczna-,d4611.html

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy